• Değerli kullanıcılarımız, eğer forumda açılmasını istediğiniz kategoriler varsa lütfen Görüş ve Önerileriniz kısmına bunu konu açarak belirtin.

JQuery Yazım Kuralları - JQuery Dersleri

EmirhanBvk

Hile Bizim İşimiz :)
ONAYLI UYE
STANDART UYE
Katılım
15 Ara 2019
Mesajlar
11
Beğeniler
1
Puanları
3
JQuery Yazım Kuralları

JQuery arşivini kullanmak istediğimiz bütün sayfalara entegre etmenin ardından JQuery metotlarını kullanabileceğiz.
Öncelikle yapmanız gereken şey sayfanızın head bölümündeki script etiketleri içine document.ready bölümünü entegre etmektir. Sonrasında ise bu fonksiyon içinde diğer özellikler ve bu özelliklere fonksiyonlar entegre edilir.

Document.ready nedir?
Document.ready kullanmanın en büyük faydası, yazdığınız JQuery kodları sayfa içeriği yüklenmeden çalışmamasıdır. Sayfa içeriğinde herhangi bir bölüm tam olarak download edilmeden, o bölüm için bir JQuery kodu çalışmaya başlar ise hata meydana gelecektir.
JQuery Fonksiyonların Kullanışı

JQuery de, JavaScript ve diğer dillerde olduğu gibi, bir olay meydana geldiğinde aktif olacak metodlar ya da fonksiyonlar belirlenerek kullanılmaktadır.

Dolar işaretinin ardından olayı meydana getirecek html elemanları belirlenir Olayı tetikleyecek bölümlere seçici (selector) adı verilmektedir.
Ardından hangi olay meydana geldiğinde çalışmasın istediğiniz fonksiyonun adı yazılır. Süslü parantezler içinde de yazılan olay meydana geldiğinde yapılmasını istediğiniz işlemleri yazmalısınız.

Aşağıdaki örnekte button etiketindeki html etiketlerine tıkladığı vakit çalışması gereken bir fonksiyon oluşturdum. Fonksiyonun içerisinde ise p etiketleri için hide metodunun meydana gelmesi, bu sayede tüm p etiketlerinin gizlenmesini gerektirecektir. Seçici olarak button etiketini kullandım ve bu sebepten ötürü sayfa içerisinde kaç adet button elemanı var ise bu elemanlara tıklandığı vakit bu fonksiyon devreye girecektir.

Örnek:
Kod:
$(document).ready(function(){
    $("button").click(function(){
        $("p").hide();
    });
});
Alıntıdır...
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Üye: 0, Misafir: 1)

Üst